Na jakiej zasadzie działają kasy fiskalne online?

kasa fiskalna

Kasy fiskalne online, choć spełniają swoją podstawowa funkcję jak ich matki - kasy elektryczne offline - są odpowiedzią na otaczającą nas rzeczywistość i potrzeby, jakie ona za sobą niesie. Dzięki połączeniu do Internetu kasy fiskalne online nie tylko mogą służyć do podsumowania należności i wystawienia paragonu, a zostały wyposażone dodatkowo w szereg dodatkowych funkcji.

Już od 2020 roku firmy z wielu różnych branż muszą zaopatrywać się systemy kas fiskalnych z łączem online. Odpowiednio co kwartał do puli nowych gałęzi dochodziły kolejne i dzisiaj do kas online zobowiązane są przedsiębiorstwa z branży: gastronomicznej, hotelarskiej i  zajmującej się sprzedażą węgla, fryzjerskiej, kosmetycznej, budowlanej, medycznej i fitness, a także stacje paliw i warsztaty samochodowe. Niedługo ma nastąpić zmiana przepisów, zgodnie z którymi wszyscy właściciele firm będą musieli zakupić takie systemy do swoich lokali.

Czytaj też: Jakie oprogramowanie do kasy fiskalnej?

Działanie kas fiskalnych online 

W gruncie rzeczy kasa fiskalna online jest po prostu kasą fiskalną, w związku z czym jej podstawową funkcją nadal jest podliczanie należności za towary lub usługi i wystawianie odpowiednich paragonów. Poza tym, jednak, jest to dużo bardziej skomplikowany system. Kasa online posiada numer ewidencyjny i przypisana jest do konkretnego właściciela. Co najważniejsze - gromadzi dużo informacji bieżąco w czasie pracy, które przesyłane są do Centralnego Rejestru Kas (Repozytorium) prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Przy użyciu kasy fiskalnej online można więc rejestrować wszystkie drukowane dokumenty (paragony i faktury), a jednocześnie użytkownik nie ma do nich bezpośredniego dostępu oraz drukować e-paragony. Jednocześnie wgrane początkowo oprogramowanie można zdalnie zaktualizować, co znacznie ułatwia jego użytkowanie. 

Wróć do bloga