Jak często serwisować kasy fiskalne?

drukowanie paragonu w kasie fiskalnej

Kasa fiskalna to obowiązkowy element wyposażenia każdego punktu sprzedażowego. Zawsze konieczne jest jednak upewnienie się, że wszystkie użytkowane urządzenia działają prawidłowo. W tym celu przeprowadza się serwis kas fiskalnych, który należy wykonywać z określoną częstotliwością. Jaką? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Częstotliwość przeprowadzania przeglądów kas fiskalnych

Jeśli chodzi o częstotliwość, to zasady te są regulowane przez prawo. Wskazuje ono, że przegląd techniczny musi być wykonywany nie rzadziej, aniżeli co 2 lata. Oczywiście można przeprowadzać go częściej w wyspecjalizowanym serwisie kas fiskalnych lub w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z prawidłowym działaniem takiego sprzętu.

Już nie zapomnisz o przeglądzie kasy fiskalnej

Istotną informacją jest również to, że kasy fiskalne online, które zostały wprowadzone do użytku od dnia 1 maja 2019, w sposób automatyczny przekazują dane do Repozytorium Kas. Przekazywane są tam też informacje o konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego. Sprawia to, że nie trzeba obawiać się spóźnienia z terminem przeprowadzenia takiego serwisowania i ewentualnymi konsekwencjami z tym związanymi. Jeśli chodzi o możliwe kary, to są to konsekwencje finansowe.

Czytaj również: Na jakiej zasadzie działają kasy fiskalne online?

Koszt serwisowania kas fiskalnych

Istotną informacją dla przedsiębiorców jest też to, ile dokładnie kosztuje przegląd takiego urządzenia. Tak naprawdę nie ma jednak ujednoliconego cennika dla tego typu usług, gdyż wiele zależy po prostu od firmy, do której zgłosi się przedsiębiorca. Warto pamiętać też, że w przypadku konieczności nie tylko sprawdzenia, ale i wymiany poszczególnych modułów, wydatek przeznaczony na ten cel może być po prostu wyższy. Najlepiej więc w firmowym budżecie przygotować odpowiednią kwotę na ten cel, dopasowaną do liczby użytkowanych kas.

Częstotliwość serwisowania kas fiskalnych to jak widać raz na dwa lata, a w przypadku nieprawidłowości w zakresie użytkowania urządzenia częściej. Takie usługi wykonujemy również w ramach realizowanej przez nas działalności.

Wróć do bloga